Jak się ubrać jako świadek

Ślub to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu każdego człowieka. Bycie świadkiem Pana Młodego w tak ważnym momencie jego życia jest ogromnym wyróżnieniem. To także bardzo odpowiedzialna rola. W tym dniu jest jego „prawą ręką”, dba o dobre samopoczucie Pary Młodej jak i innych gości, rozwiązuje sprawnie wszelkie niewielkie napotkane przeszkody podczas całej uroczystości i dba, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Jego ważna rola wymaga odpowiedniej, starannej stylizacji. W czym więc powinien wystąpić świadek na ślubie?

            Najważniejszą zasadą, którą absolutnie trzeba przestrzegać, to nie przyćmiewać swoim wyglądem Pary Młodej. Zarówno świadek i świadkowa nie powinni zanadto skupiać uwagi gości swoim ubiorem. To Para Młoda jest najważniejsza i tego należy się trzymać. Jednocześnie ubranie świadka nie powinno odbiegać stylistycznie od ubioru Pana Młodego. Jeśli Pan Młody zdecyduje się na frak, to świadek też powinien go założyć, jak zapadnie decyzja o garniturze to absolutnie świadek nie może ubrać np. smokingu. Ogólnie rzecz biorąc, zachowujemy podobieństwo w ubiorze do Pana Młodego, jednak obniżamy elegancję o jeden szczebel.

            Jakie dodatki? Jaki garnitur i buty? Zaczynając od garnituru, pierwszą zasadą jest jego jakość. Garnitur musi być doskonale dopasowany i starannie wykonany z najlepszych jakości włókien. Zwłaszcza, że zazwyczaj jest w gładkim deseniu, na którym odbija się każde niedociągnięcie. Kolor garnituru, również zależy od tego, w jakim zestawie wystąpi Pan Młody, jak również od stylu wesela lub też od miejsca uroczystości. Jeśli to tradycyjny ślub, to na pewno garnitur w ciemnych tonacjach, ale jeśli uroczystość odbywa się w plenerze to możemy postawić na zestaw mniej formalny w jaśniejszych barwach. Poza tym garnitur musi być dobrze dobrany do sylwetki, teraz jest moda na zestawy typu slim fit, doskonale dobrane, które idealnie leżą. Koszula najlepiej klasyczna biała, jest najbardziej elegancka i zawsze się sprawdza. Przychodzi pora na dodatki, tu uzgadniamy z Parą Młodą i świadkową. Dobrze widziane jest by krawat, muszka czy poszetka współgrały kolorystycznie z stylizacją świadkowej jak i z bukietem Panny Młodej. Choć obecnie odchodzi się od modelu dopasowania kolorystycznego Pana Młodego do sukni Panny Młodej, to jeśli chodzi o stylizację świadka, czasem warto się skonsultować z Parą Młodą i ustalić kwestię drobnych akcesoriów. Na końcu wybieramy buty. Pierwszą ważną zasadą jest, by obuwie nie było prosto ze sklepu. Jest duże prawdopodobieństwo, że nowe obuwie porani nam stopy. Wcześniej powinniśmy rozchodzić buty (nawet w domu), by dopasowały się do naszej stopy. Przed świadkiem cała noc zabawy, a trudno tańczyć z obtartymi stopami. Buty powinny być eleganckie. Do smokingu lakierki, do garnituru oxfordy, koniecznie sznurowane. Dobrane barwą do garnituru.

            Tak ubrani będziemy się nieskazitelnie i elegancko prezentować. Oczy wszystkich gości będą skierowane na Parę Młodą, ale zaraz na drugim miejscu plasują się świadkowie, więc ich wizerunek musi być doskonały. Tym bardziej, że wszystko utrwalone jest na zdjęciach lub filmie.